5-ТЕ Холистични принципа и защо са толкова важни

„Какво точно означава холистична медицина…..това нещо с хомеопатия ли беше свързано…?“

Често получаваме тази обратна връзка при контактите си в ежедневието, особено при представянето ни като холистични терапевти. Факт е, че в обществото ни все още има неразбиране относно концепцията, значението и същността на холистичния подход към здравето. За нас, от „Метатрон Академия“, е голяма отговорност и привилегия, че можем да споделяме с вас наученото през годините, и с това да повдигаме още повече здравната култура на обществото ни. За наша радост, българинът е любознателен, отворен към нови и полезни знания. В случая, тези знания, променят коренно качеството на живот. И така, нека първо ви дадем дефиниция….

Какво е холистично здраве?

Холистичното здраве е средство за измерване на текущото ни здравословно състояние, което разглежда човек в неговата цялостност -  ум, дух и тяло. Чрез допълващи се и алтернативни здравни подходи, които се смесват и допълват със западната медицина, холистичният здравен подход , ни позволява да поддържаме здравето си, от гледна точка на цялостната ни телесна система, вместо да лекуваме отделните симптоми.

Някои алтернативни здравни практики, които често се срещат в областта на холистичното здраве, са:

  • Метатерапия
  • Дишане 
  • Билколечение
  • Енергиен масаж
  • Емоционална терапия
  • Йога/медитация
  • Акупунктура
  • Детоксикация
  • Индивидуално здравословно хранене
  • Персонално обучение (коучинг)

Когато всички тези отделни терапии се обединят за холистично изцеление, е много по-вероятно човек да изпита здраве на много по-дълбоко и осъзнато ниво, което позволява по-щастлив и наистина здравословен начин на живот.

Значението на холистичното здраве

Въпреки че днес хората живеят по-дълго, в сравнение с миналия век, те също така изпитват и хронично високи нива на стрес и умора, консумират бедни на хранителни вещества храни и са изложени на стотици потенциално вредни химикали чрез въздуха, водата, почистващите продукти и продуктите за лична хигиена. И това е ежедневно! Холистичното здраве не е лукс, а крайна необходимост за всеки !

В очите на много хора, живеещи с хронични заболявания и недиагностицируеми симптоми, съвременната здравна индустрия се е провалила в опита си да ги поведе по пътя на изцелението. Дошло е времето на холистичния подход и неговите решения, както и това да стане стандартна част от начина, по който лекуваме и поддържаме здравето на милиарди хора, живеещи на тази планета.

Холистичното здраве се влияе и от многото външни фактори и фактори на околната среда, които биха могли да поддържат или да повлияят на цялостното ни здраве.  

5-те аспекта на холистичното здраве

Когато става дума за холистично здраве, ние поглеждаме отвъд физическото тяло и се занимаваме с физическо, емоционално, социално, духовно и интелектуално здраве. Всички тези 5 аспекта на холистичното здраве са това, което позволява на човек наистина да живее всеки ден по възможно най-здравословния и щастлив начин и ако една област е компрометирана, най-вероятно и други области ще бъдат.

1. Физически аспект

Нашето физическо здраве е това, за което повечето хора мислят, когато мислят за здраве. Това е най-вече защото физическото тяло често ни показва физически признаци и симптоми на оптимално или неоптимално здраве. Тези физически признаци и симптоми също са по-лесни за проследяване и измерване в сравнение с други нефизически признаци и симптоми, които могат да изглеждат по-абстрактни.

Когато става въпрос за поддържане на вашето физическо здраве, има няколко ключови практики, от които всеки може да се възползва и които могат да направят огромна разлика в общото ви благосъстояние:

  • Спете по 8 часа всяка вечер. Това ще позволи на тялото ви наистина да си почине и възстанови от деня. Сънят между 22:00 и 24:00 е от особена полза за вас. 
  • Консумирайте богата на хранителни вещества жива храна, с високо съдържание на растителни и органични/пасищни животински продукти/.
  • Поддържайте балансирана кръвна захар и pH, като консумирате ястия, които съдържат термично необработени мазнини, въглехидрати и протеини на всеки 3-4 часа.
  • Движете активно тялото си поне 30 минути всеки ден. Всеки може да си позволи  поне 30 минути движение всеки ден.
  • Ограничете преработените храни и хидрогенираните масла, които са силно възпалителни и могат да увеличат риска от хронични заболявания.
  • Не пушете и избягвайте прекомерната консумация на алкохол.
  • Пийте качествена и чиста, здравословна вода, избягвайте честа употреба на минерална такава.

2. Емоционален аспект

Емоционалното ни здраве е също толкова важно, колкото и физическото – особено защото емоционалното ни здраве може да повлияе на физическото ни здраве, ако не му се даде приоритет.

Начини, по които можете да поддържате емоционалното си здраве:

  • Потърсете терапия, когато е необходимо. Терапията е съществена част от поддържането на нашето емоционално здраве и трябва да се използва винаги, когато е необходимо.
  • Създайте си навици за внимателност и намаляване на стреса, които могат да ви помогнат да управлявате по-добре ежедневните стресови фактори в живота.
  • Водете дневник, за да записвате мислите и чувствата си. Използвайте дневника си, за да записвате за какво сте благодарни, тъй като това може да ви помогне да внесете позитивност в моментите на стрес.
  • Ограничете контактите си с хора, които чувствате като неправилни или „токсични“ за вас. Това е от особена важност за вашето емоционално здраве. За вашето емоционално и холистично здраве, значение имат само хората, с които се чувствате добре и които ви помагат да израствате.

3. Социален аспект

Изследванията са категорични, че най-щастливите хора на земята имат дълбоки връзки със своите приятели, семейство и общност. Това често е причината религията да се свързва с щастието, тъй като може да осигури дълбоко чувство за общност и подкрепа, независимо каква вяра изповядва човек.

Начини, по които можете да подкрепите социалното си здраве:

  • Отделяйте време за лични контакти и общуване. Въпреки че технологиите и смартфоните ни позволиха да се чувстваме свързани с целия свят, изследванията показват, че виртуалната връзка не ни осигурява същото ниво на щастие, както личният контакт.
  • Включете се в някаква местна общност. Независимо дали това е кварталният религиозен храм, местна доброволческа организация, спортен клуб или програма в училището на вашите деца - включването в местната общност е един от най-добрите начини да подкрепите социалното си здраве и да подобрите щастието и общуването си.
  • Поставете граници с хората в живота си, които могат да увеличат стреса или да доведат до токсична енергия. Също така не се страхувайте да се откажете от приятелства и лични връзки, които влияят негативно на вашето здраве.

4. Духовен аспект

Духовното здраве не означава непременно, че трябва да станете религиозни, въпреки че двете често имат припокриващи се практики и принципи. Вместо това вашето духовно здраве трябва да се фокусира върху това как да се свързвате с вътрешния си свят и незримия свят около вас.

Начини, по които можете да поддържате духовното си здраве:

  • Прекарвайте време сред природата.
  • Прекарвайте няколко минути всеки ден в медитация.
  • Ако сте религиозни, отделете време да практикувате вярата си.
  • Работете с подсъзнанието си. Препоръчваме ви автор като Джон Кехоу.
  • Търсете начини и техники за себепознание. Чудесна работа биха ви свършили системи като Human Design, или достатъчно добър астролог, на който чувствате, че бихте се доверили.
  • Работете с родовата система, защото от нея може да почерпите голяма сила и подкрепа. Опитайте метода на семейните констелации.
  • Когато чувствате импулс, четете духовна литература или гледайте филми на такава тема – чудесен и лесен за възприемане е филмът Тайната / The Secret.

5. Психически аспект

Последният аспект на холистичното здраве е нашето психично здраве, което често се припокрива както с нашето емоционално, така и с физическо здраве. Голямата разлика между нашето умствено и емоционално здраве обаче е, че докато нашето емоционално здраве се отнася най-вече до ежедневното ни настроение и емоции, нашето психично здраве се отнася до нашите когнитивни способности, които влияят на това как функционира мозъкът ни.

Начини, по които можете да поддържате психичното си здраве:

  • Винаги поддържайте ума си активен, като търсите възможности за учене и практики за решаване на проблеми, които предизвикват мозъка ви.
  • Включете заземяващи дейности като градинарство, медитация, йога и други практики за внимателност, които успокояват ума ви и заземяват тялото ви в настоящето.
  • Консумирайте богати на хранителни вещества храни с високо съдържание на антиоксиданти и омега-3 мастни киселини, които ще помогнат за намаляване на общото възпаление и ще поддържат когнитивната функция.
  • Избягвайте прекомерното пиене и пушене
  • Подобрете здравето на червата си с храни, богати на пребиотици и пробиотици. Доказано е, че мозъкът е пряко свързан с червата, здравите черва са от съществено значение за здравия ум.

Когато се фокусираме върху тези 5 аспекта на холистичното здраве в нашето ежедневие, можем да се научим, стъпка по стъпка, да започнем да гледаме на телата си като на невероятни системи, каквито всъщност са те, и да адресираме и идентифицираме проблемите в нашето здраве от осъзната холистична гледна точка.

Неоценим и незаменим ваш помощник в целия процес на трансформация на здравето ви и вашето отношение към себе си, можем да бъдем и ние – „Метатрон Академия“. С биорезонансната диагностика, посредством единственият и най-нов уред в България –  “ Metatron Metapathia GR Hospital “ ще ви помогнем да внесете необходимите корекции, във всички 5 аспекта на холистичното ви здраве. Ще коригираме хранителния ви режим, съобразен със специфичните нужди на вашето тяло и ще ви помогнем да редуцирате стреса и напрежението. Можем да ви насочим към терапии и терапевти, които доказано работят и помагат.  Няма по-голямо удовлетворение за нас, от щастливите ни пациенти. 

Бъдете здрави и осъзнати хора!

От екипа на холистичен център Метатрон Академия - гр. Пловдив
автор на статията: Христо Андонов – дипломиран нутрициолог и специалист в системата за себепознание Human Design